Leczenie

W bardzo dużym skrócie należy zaznaczyć, że leczenie międzybłoniaka opłucnej (mesothelioma) zależy od stopnia zaawansowania choroby i obejmuje leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię. Polega ono jednak głównie na hamowaniu choroby, a nie na jej wyleczeniu.

Szansą na wyleczenie stają się jedynie metody niestandardowe. Jedną z takich metod jest leczenie w Houston gdzie stosuje się terapię celowaną. Podstawą tej terapii jest zastosowanie najnowszych leków, które niszczą komórki nowotworowe poprzez działanie na geny, będące przyczyną choroby. Obecnie w USA dostępnych jest w tej grupie ok. 70 leków, które mogą być przepisane przez lekarza na receptę. Leki te działają na różne geny i niszczą tylko te komórki rakowe, w których są geny, na które te leki działają.

Podstawą sukcesu w leczeniu jest więc dobranie odpowiednich leków działających na geny, wywołujące proces nowotworowy u indywidualnego chorego. Te same geny, lub grupy genów, mogą powodować różne rodzaje raka u różnych pacjentów.

Wykrycie, które geny są włączone w proces chorobowy u indywidualnego chorego, pomaga w dobraniu odpowiednich leków, działających na te geny i niszczących komórki z nimi związane. Dlatego w pierwszej kolejności wykonuje się badanie laboratoryjne polegające na rozczytaniu całego genomu, a nie tylko spodziewanej grupy.

Badany jest materiał patologiczny jeśli był wcześniej pobrany do biopsji (ew. z obrazu krwi), ustala się profil guza i rozczytany zostaje cały genom czyli 24 tys. genów. Badanie to wskaże, które z istniejących leków terapii celowanej (i ewentualnie chemioterapii) będą pomocne w leczeniu raka konkretnego pacjenta, a które nie.

Wyniki badań przychodzą zwykle po ok. 2-3 tygodniach. W USA ubezpieczenia płacą za te testy.

Po uzyskaniu wyników badań ustala się indywidualny program leczenia chorego. Chory zwykle przebywa w Houston przez ok. 3 tygodnie, a następnie kontynuuje leczenie w domu.

Terapia celowana może być zastosowana z chemio- i radioterapią, jeśli według opinii lekarzy pozwoli to na polepszenie wyników leczenia i zmniejszenie efektów ubocznych.

Opisywana metoda leczenia jest dla nas szansą na odzyskanie zdrowia. Wg. statystyk u 16 chorych z mesothelioma, 38% miało radiologiczna poprawę i remisje (w tym przypadki całkowitego wyzdrowienia), 37% stabilizacje i 25% progresje.

Jeśli znasz inne, skuteczne metody leczenia, prosimy skontaktuj się z nami i.grabiec81@gmail.com.

  1 comment for “Leczenie

  1. Karolina S.
    9 września 2016 at 09:17

    Jestem lekarzem. U mojego taty wykryto mesothelioma. Szukamy dla niego pomocy. Chciałbym nawiązać kontakt w sprawie terapii celowanej. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress